Przechowywanie i optymalna temperatura żywności w gastronomii

W biznesie gastronomicznym priorytetem jest bezpieczeństwo żywności, bo od tego zależy jakość i smak dania oraz zdrowie klientów. To z kolei wpływa na opinie o restauracji. Zadbaj o jak najlepszą jakość produktów spożywczych, ale także o ich odpowiednie przechowywanie.

Odpowiednie przechowywanie żywności

Każde z pomieszczeń w lokalu musi zostać odpowiednio zorganizowane. Warto wszystko wcześniej zaplanować, zanim zaczniesz kompletować elementy wyposażenia. W restauracji nie może być choćby śladu pleśni, zanieczyszczeń czy szkodników, bo oznacza to jego eliminację już na starcie. Niezbędne są też takie urządzenia jak szafa chłodnicza i inne sprzęty do mrożenia żywności.

Kluczowe jest też szkolenie personelu, by każdy z pracowników miał świadomość, jak ważna jest ta kwestia i jak odpowiednio o to zadbać. To personel będzie odpowiedzialny za wymaganą jakość produktów i dań, magazynowanie produktów spożywczych oraz dystrybucję i sprzątanie. Dodatkowo chłodnie powinny być odpowiednio przygotowane, czyli czyste i wywietrzone.

Profesjonale przechowywanie i mrożenie żywności

Kupując większe ilości artykułów spożywczych, można zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Wymagać one jednak będą odpowiedniego przechowywania. Właściwe warunki magazynowania żywności to podstawa. Tradycyjne lodówki nie sprawdzają się w gastronomii.

Żaden lokal gastronomiczny nie może prosperować bez profesjonalnych urządzeń chłodniczych – jak szafa chłodnicza, chłodziarki do napojów czy komora mroźnicza. Służą do przechowywania artykułów, które mogą szybko ulec zepsuciu, jak np. mięso, ryby, owoce i warzywa czy nabiał, ale też dania półgotowe lub gotowe (w zależności od typu lokalu).

Urządzenia do chłodzenia i mrożenia żywności

Trzeba zainwestować w sprzęt solidy i wytrzymały, ale też łatwy w czyszczeniu. Popularne są wielkogabarytowe szafy mroźnicze z dodatkową strefą chłodniczą, schładzarko-zamrażarki szokowe, nadstawki chłodnicze, kostkarki do lodu, lady chłodnicze i regały chłodnicze. Szafy mroźnicze ze stali nierdzewnej mogą być jedno- lub dwudrzwiowe. Zwykle pomieszczą od 120 do 1400 litrów i można wybrać model odpowiedni do potrzeb. Można zainwestować w szafę chłodniczą z automatycznym odszranianiem parownika.

W hurtowniach ze sprzętem gastronomicznym do profesjonalnych kuchni dostępne są także przeszklone witryny chłodnicze, w których można eksponować produkty lub dania czy desery, by kusić klientów. Zwykle mieszczą się w nich napoje lub desery, ale też świeże ryby i owoce morza, które goście wskazują do przyrządzenia.