Profile okienne

Wybór okien to ważna decyzja, podejmowana stosunkowo rzadko – raz na kilkanaście albo na kilkadziesiąt lat. Dobrej jakości okna oraz profile okienne to inwestycja na długo. Do wyboru są m.in. okna plastikowe, drewniane i aluminiowe. Warto też zwrócić uwagę na profile. Wyjaśniamy, czym są, a także, jak wpływa ich budowa na parametry całego okna. Oto praktyczne wskazówki dla tych, którzy zastanawiają się, jaki profil okienny wybrać.

Co to są profile okienne?

Zacznijmy od tego, jak wygląda budowa okna. Jest to szyba osadzona w ramie z okuciami, które pozwalają na otwieranie i zamykanie. Z kolei profile okienne to specjalna konstrukcja, która ma za zadanie trzymać szybę. Profil składa się z ramy, ościeżnicy i listew przyszybowych, profili łączących oraz dodatkowych elementów.

Profile okienne to elementy, które są stosowane, by wzmocnić okna. Mogą być wykonane z różnych materiałów – m.in. z drewna, aluminium, PVC i stali. Profile okienne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do różnych typów okien.

Profile okienne są w zasadzie najważniejszym elementem całej konstrukcji okiennej. Budowa i jakość profili wpływa na właściwości okna – termoizolacyjne, akustyczne czy też antywłamaniowe. Kształt i kolor profili z kolei decyduje o stylistyce, a wygląd to ważne kryterium wyboru.

Produkcja profili okiennych

Produkcja profili okiennych to dość złożony proces. Trzeba na wstępie zauważyć, że profile są wykonywane z różnych materiałów. Proces ich produkcji zaczyna się od wyboru odpowiedniego materiału. Następnie jest on cięty, wyginany i formowany w odpowiedni kształt. Następnie profile okienne są lutowane, skręcane lub łączone za pomocą śrub. Po zakończeniu procesu produkcji profile okienne są gotowe do montażu.

Najpopularniejsze rodzaje profili okiennych

Istnieją różne rodzaje profili okiennych, które są dostępne na rynku. Najpopularniejsze są profile PVC, drewniane, aluminiowe, a także stalowe. Profile drewniane są często stosowane w budownictwie, ponieważ są trwałe i łatwe w montażu, a także mają wysokie walory estetyczne.

Profile aluminiowe są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Z kolei profile PVC są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, gwarantują bardzo dobry stosunek ceny do jakości – od lat są najpopularniejsze. Są też dostępne w szerokim wyborze kolorów i faktur, dzięki czemu można je łatwo dopasować do każdego budynku i jego stylistyki. Profile stalowe są wytrzymałe i odporne na korozję, dlatego są często stosowane w budynkach przemysłowych.