Rodzaje frezów do frezarki CNC

Frezarki CNC rozleniwiają – teoretycznie każdy kształt możemy wykonać za pomocą freza kulowego, korzystając z obrabiarki pięcioosiowej. Wierszowanie powierzchni jest jednak czasochłonne i niezbyt ekonomiczne, jak też mocno utrudnione pod kątem wykonywania wymiarów tolerowanych i pasowań. Z pomocą przychodzą nam wtedy frezy kształtowe – nieco zapomniane już narzędzia, znacznie częściej wykorzystywane przy obróbkach na obrabiarkach konwencjonalnych, których zadaniem jest odwzorować swój kształt na przedmiocie obrabianym.

                Pierwszą grupą, dalej bardzo popularną, są fazowniki. Frezarki CNC wykorzystują te frezy kształtowe, aby „złamać” ostrą krawędź, zwykle między planowaną płaszczyzną XY a frezowanym kształtem ze ścianami prostopadłymi do niej. Występują zwykle w kątach 60, 90 i 120 stopni, zarówno w wersjach płytkowych jak też monolitycznych. Przez stosunkowo małe wymagania im stawiane, takie frezy kształtowe możemy wybierać z bardziej budżetowych linii – dobrym przykładem popularnego narzędzia na frezarki CNC jest tutaj linia Paratooling, holenderskiej firmy VanHoorn i ich fazowniki CH4. Model o średnicy 10mm z pokryciem TiAlN kosztuje w katalogu Groth około 30eur, a jego żywotność przy prostych operacjach gratowania jest bardzo wysoka.

                Druga grupa, to narzędzia potocznie nazywane ćwierćwałkowymi, czasem odwrotnie promieniowymi. Katalog Sartorius dystrybuowany przez firmę Abplanalp, posiada tutaj duży wybór frezów zarówno do promieni czołowych, jak też wstecznych (przydanych przy zaokrąglaniu otworów przelotowych). Takie frezy kształtowe są nieporównywalnie szybsze niż wierszowanie łuków, a zakres promieni od r0.5 do r10 pozwala na wykonanie większości zaokrągleń potrzebnych w obróbkach, które wykonują frezarki CNC.

                Ostatnia grupa, to narzędzia do podcięć typu jaskółczy ogon i teowe. Dzięki swojej nietypowej geometrii pozwalają na wykonywanie kształtów suwliwych typu prowadnica, jak też chwytowych pod kamienie/nakrętki teowe. Tego typu narzędzia z racji nietypowej konstrukcji, wymagają znacznie większego doświadczenia przy doborze technologii i parametrów, dzięki czemu katalog Sartorius jest idealnym rozwiązaniem – posiada on rozbudowane tabele zastosowań i parametrów sprawiając, że frezy kształtowe stają się prostym do użycia narzędziem.