Urządzenia do obróbki skrawaniem – cechy i zastosowanie

Obróbka skrawaniem to sposób obróbki ubytkowej, którego celem jest usuwanie poszczególnych warstw naddatku i zamiana go w wióry. Służą do tego różne rodzaje urządzeń – jak m.in. frezarka do metalu czy tokarka uniwersalna. Dowiedzmy się więcej na ich temat.

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem to metoda obróbki wybranych materiałów, który polega na usuwaniu ich nadmiaru – jest określana także obróbką ubytkową. Nadmiar, czyli naddatek, można usunąć za pomocą różnych narzędzi o specjalnie zaprojektowanych kształtach.

Metodę tę wykorzystuje się do modelowania brył o trwałej strukturze, by można było nadać im wybrany kształt i wygląd. Obróbka skrawaniem to proces obrabiania poprzez toczenie, wiercenie, frezowanie czy gwintowanie przy pomocy profesjonalnych narzędzi – wybrane z nich omawiamy poniżej.

Tokarka uniwersalna

Tokarka uniwersalna to jedno z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych urządzeń do obróbki skrawaniem. Jest to maszyna, która służy do obróbki metali, tworzyw sztucznych i drewna. Umożliwia wykonywanie posuwów w kilku osiach. Frez, czyli narzędzie obróbcze, przesuwa się względem obrabianego materiału.

Tokarka uniwersalna jest wyposażona w szereg narzędzi, które pozwalają na wykonywanie różnych operacji skrawania, takich jak toczenie, wiercenie, gwintowanie, szlifowanie i wykańczanie powierzchni.

Uniwersalne tokarki do metalu są przeznaczone do obróbki skrawaniem przedmiotów o powierzchni brył obrotowych – jak m.in. kule, wałki, stożki, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne. Toczenie z użyciem tokarki wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy i skrawanie powierzchni narzędziem obróbczym.

Frezarka do metalu

Frezarka do metalu to maszyna do obróbki skrawaniem, która służy do wycinania, wiercenia, gwintowania i szlifowania metali. Frezarka do metalu jest wyposażona w szereg narzędzi, które pozwalają na wykonywanie różnych operacji skrawania, takich jak toczenie, wiercenie, gwintowanie, szlifowanie i wykańczanie powierzchni.

Ze względu na uniwersalność i szerokie możliwości technologiczne są one wykorzystywane w produkcji elementów oraz w warsztatach profesjonalnych oraz w narzędziowniach. Przydatna jest też opcja zainstalowania głowicy dłutującej oraz innych głowic.

Urządzenia do obróbki skrawaniem – zastosowanie

Te rodzaje urządzeń są szczególnie przydatne dla osób zajmujących się produkcją, naprawą i konserwacją maszyn i urządzeń. Dzięki nim można wykonywać precyzyjne i dokładne operacje skrawania, co pozwala na szybkie i skuteczne wykonanie zadań.