Obróbka skrawaniem i obróbka plastyczna – na czym to polega?

Obróbka metali to szereg procesów, w wyniku których dochodzi do zmiany parametrów metali – m.in. rozmiaru, kształtu, właściwości fizycznych i chemicznych w celu ich praktycznego wykorzystania. Poznaj podstawowe rodzaje obróbki metali oraz narzędzia służące podczas różnych rodzajów prac.

Podstawowe rodzaje obróbki metali to obróbka mechaniczna, plastyczna, skrawaniem, cieplna, chemiczna oraz cieplno-chemiczna. Poniżej omawiamy wybrane z nich oraz wydajne, wytrzymałe i solidne maszyny do obróbki plastycznej oraz technologii skrawania.

Co to jest obróbka plastyczna i jakie narzędzia są niezbędne?

Obróbka plastyczna to metoda obróbki metali, która polega na zmianie plastyczności metalu za pomocą konkretnych narzędzi. Jej celem jest uzyskanie innego kształtu i konkretnych wymiarów danego materiału oraz zmiana jego struktury. Ta z kolei sprawia, że inne będą też jego właściwości mechaniczne. Obróbka plastyczna obejmuje na przykład tłoczenie, kucie, gięcie czy walcowanie.

Popularne maszyny do obróbki plastycznej to m.in. nożyce gilotynowe do cięcia blachy, prasy mechaniczne, mimośrodowe, hydrauliczne czy krawędziowe, hydrauliczne giętarki do rur oraz do profili, zwijarki oraz elektryczne żłobiarki do blach, walcarki do blachy czy też zaginarki hydrauliczne.

Co to jest obróbka skrawaniem i jakie maszyny do niej służą?

Z kolei ta technologia nazywana jest potocznie obróbką ubytkową. Odbywa się poprzez usunięcie nadmiaru materiału (naddatku). Proces skrawania metali ma na celu nadanie przedmiotom konkretnego rozmiaru, kształtu i funkcjonalności. Jest to między innymi toczenie, frezowanie czy szlifowanie.

Wydajna i niezawodna maszyna do obróbki skrawaniem to na przykład tokarka ciężka do metalu, szlifierka do wałków i otworów, wiertarka słupowa i inne rodzaje, dłutownica do powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, przecinarka taśmowa, frezarka uniwersalna do obróbki metalu czy dłutownica. Znajdziesz je w ofercie marki Ecometal.pl. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że firma posiada w asortymencie narzędzia czołowych producentów – jedynie wysokowydajny sprzęt do obróbki metalu, stali i aluminium.

Obróbka cieplna

Jest to technika z wykorzystaniem wysokiej temperatury, bazująca na właściwościach plastycznych metali. Polega na nagrzaniu elementu, a następnie na kształtowaniu go w wybrany sposób. Kolejnym etapem jest chłodzenie, które pozwala mu zachować uzyskane parametry. Obróbka cieplna daje wręcz nieograniczone możliwości kształtowania i jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle.