Ekonomiczne frezy palcowe

Rozważny zakup narzędzi, z których korzysta frezarka CNC jest podstawą opłacalności produkcji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wykorzystywali zawsze frezy palcowe z najwyższej półki i frezowali „hi-endem”, ale może okazać się, że frezy palcowe kosztować nas będą więcej niż zarobimy na obróbce, a frezarka CNC zamiast zarabiać, zacznie tracić pieniądze.

                Zakup tanich narzędzi chińskiej produkcji też nie jest rozwiązaniem – frezy palcowe najtańszych chińskich producentów, które nie dość, że osiągają bardzo małe parametry obróbkowe, to jeszcze brak im żywotności i powtarzalności, przez co „dogrywanie” wymiarów i ciągła zmiana narzędzi na nowe przedłuży czasy obróbkowe do poziomu, na którym ponownie obróbka może okazać się nieopłacalna, bo nasza frezarka CNC będzie dłużej czekała na działania operatora niż faktycznie skrawała. Musimy więc znaleźć rozsądny złoty środek – frezy palcowe dobrego europejskiego producenta, w dobrej cenie i z szybkimi czasami dostawy, najlepiej dystrybuowane przez dużą firmę narzędziową, która poza samym narzędziem dostarczy nam wsparcie technologiczne potrzebne do ich poprawnego użycia. Brzmi jak niemożliwe? Niekoniecznie.

                Niektórzy producenci narzędzi z grupy premium posiadają w swojej ofercie również linie tańsze – takim przykładem jest holenderski producent Van Hoorn i jego linia Para Tooling. Łączy ona wieloletnie doświadczenie w kwestii doboru parametrów ostrza i kątów szlifowania, któremu podlegają frezy palcowe z nieco tańszym procesem technologicznym oraz bardziej seryjną produkcją co pozwala na ograniczenie kosztów produkcji, a co za tym idzie, ceny narzędzi. Najlepszym źródłem wyżej wspomnianych frezów z których może korzystać frezarka CNC jest katalog polskiego dystrybutora Abplanalp Groth: http://www.abplanalptools.pl/images/download/katalog-cennik-groth-2022.pdf. Grupa Para Tooling to frezy palcowe, fazowniki, frezy kulowe oraz torusowe, więc wypełnia większość zapotrzebowania produkcji. Ceny narzędzi z których korzysta frezarka CNC jest w katalogu jawna, więc zgodnie z katalogiem, frez fi10 z pokryciem TiAlN do stali może kosztować niecałe 27eur, do aluminium z polerowaną powierzchnią 39eur, a frezy torusowe z promieniem to koszt 28eur.

                Katalog Groth posiada też wyselekcjonowane produkty innych marek, w tym frezy palcowe na płytki APKT oraz płytki APKT. Frezarka CNC korzystająca z takich narzędzi też może pracować bardzo ekonomicznie, bo koszt jednej płytki to tylko 2.40eur. Dobrać do nich możemy również głowice różnych średnic, co pozwala na używanie zarówno głowic, jak i frezów palcowych z tym samym kształtem wkładek obróbkowych.