Pachołki drogowe – pomoc na co dzień i od wielkiej roboty

Pachołki drogowe zapewniają bezpieczeństwo oraz dobrą widoczność podczas prac drogowych. Nie brakuje sposobów, na które można wykorzystać te pomoce drogowe. Oto, dlaczego powinny znaleźć się na pace każdego auta w służbie drogowej.

Użyteczne pomoce na drodze

Pachołki drogowe sprawdzają się w praktycznie każdej sytuacji w ruchu drogowym. Można przy ich pomocy jednoznacznie wyznaczyć kierunki ruchu pojazdów i tor jazdy, np. podczas dokonywania robót drogowych. Wyraźnie pomalowane pachołki informują o zwężeniu jezdni oraz o potencjalnym utrudnieniu. Stanowią zabezpieczenie, kiedy dojdzie do wypadku lub zatrzymania pojazdu w słabo widocznym miejscu. Pachołki drogowe ochronią także świeżo pomalowane znaki poziome oraz roboty drogowe.

Pachołki drogowe poza drogami publicznymi

Gdzie jeszcze można najczęściej spotkać pachołki drogowe? Zazwyczaj stanowią nieodzowną pomoc na placach manewrowych w szkołach nauki jazdy. Parkowanie, poruszanie się po łuku, cofanie… Ciężko byłoby wypracować te podstawowe umiejętności bez porostawianych na placu pachołków drogowych.

Wykorzystanie pachołków drogowych na tym się jednak nie kończy. Osoby prywatne wykorzystują je do ochrony miejsc parkingowych oraz do uwidocznienia potencjalnych zagrożeń na terenie własnej działki. Pachołki sprawdzają się także jako element zabaw i gier terenowych. Wykonane dzięki pachołkom tory przeszkód są pełne możliwości sprawdzenia własnej sprawności.

Różne rozmiary i kolory pachołków drogowych

Słysząc hasło „pachołki drogowe”, większość z nas ma przed oczami pomarańczowo- lub czerwno-białe stożki, sięgające do kolan. Na rynku dostępne są już jednak sztuki niespełna 30 centymetrowe jak i metrowe egzemplarze.

Zazwyczaj mamy do czynienia z małymi i średnimi pachołkami, doskonale widocznymi na drodze. Największe pachołki używane są do sygnalizowania zagrożeń w ruchu drogowym oraz na drogach ekspresowych, gdzie pędzące pojazdy mogłyby przewrócić zwykłe pachołki. W sprzedaży dostępne są też składane pachołki, wygodne do przewożenia w bagażniku.

Warto zwrócić uwagę także na barwy pachołków drogowych. Im bardziej odblaskowe, tym większe bezpieczeństwo będą gwarantowały na drodze. Pachołki drogowe z lampami ostrzegawczymi idealnie zabezpieczą nocne roboty drogowe. Pachołki pomarańczowo-białe, żółto-czarne, wszystkie powinny być wykonane z materiałów odblaskowych.

Obowiązkowy element wyposażenia

Dla służby drogowej oraz ekip budowlanych, pachołki drogowe stanowią podstawowe narzędzie pracy. Każdy z nas powinien mieć chociaż jeden pachołek w samochodzie, by doraźnie zabezpieczyć niespodziewane zdarzenie na drodze.