Płyta kompozytowa dibond – najskuteczniejsze sposoby obróbki

Lekki, sztywny, wytrzymały – taki właśnie jest dibond. Nic dziwnego, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu, którzy chcą wykorzystać go do swoich prac. Jakie narzędzia i techniki są jednak potrzebne, by płyta kompozytowa dibond nabrała kształtu i rozmiaru, jaki jest nam niezbędny? Już wkrótce poznasz odpowiedź na to pytanie.

Dibond – aluminiowa płyta kompozytowa do wielu zastosowań

Dibond to aluminiowa płyta kompozytowa składająca się z dwóch warstw aluminium i rdzenia, który wykonuje się najczęściej z polietylenu. Warto przypomnieć, że aluminium to bardzo lekki (niemal trzy razy lżejszy niż żelazo) metal szeroko stosowany w przemyśle już od wielu lat, a polietylen to termoplastyczny polimer, z którego produkuje się wiele przedmiotów od folii spożywczej po zabawki i butelki. W połączeniu jako płyta kompozytowa dibond tworzywa te dają produkt trwały, lekki i uniwersalny, łączący w sobie jakość i design. Dibond stosuje się więc w reklamie, ale nie tylko – również chociażby w architekturze wnętrz, a nawet sztuce.

Płyta kompozytowa dibond i sposoby na jej obrobienie

Idealne tworzywo sztuczne powinno być nie tylko wytrzymałe. Równie ważne jest to, aby dość łatwo można było nadać mu pożądany kształt. Jeśli obróbka jakiegoś materiału sprawia dużo problemów i wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, nie dyskwalifikuje go to oczywiście do stosowania w przemyśle, ale może zniechęcać część osób i skłaniać do poszukiwania innej alternatywy. Płyta kompozytowa dibond należy jednak do kategorii tworzyw sztucznych, które poddają się różnym metodom obrabiania dość łatwo. Można ją przyciąć nawet nożykiem, który przeznaczony jest do cięcia plexi. Po takim procesie mogą jednak zostać nierówne krawędzie, dlatego zdecydowanie lepiej postawić na frezowanie. W tym celu najlepiej skorzystać z frezów krążkowych lub w kształcie litery V.  Aluminiowa płyta kompozytowa dibond nadaje się też do gięcia, dzięki czemu łatwiej można tworzyć z niej konstrukcje przestrzenne.

A może obróbka na zamówienie? Sprawdź, czy to opcja dla Ciebie

Frezowanie czy gięcie płyt dibond występują również jako usługi na zamówienie. Mogą z nich korzystać wszyscy, którzy nie czują się pewnie w obcowaniu z materiałem, jakim jest aluminiowa płyta kompozytowa typu dibond, a jednocześnie potrzebują skorzystać z tego tworzywa i nadać mu określony kształt czy wymiar. Inną opcją jest zakup płyt na wymiar lub o rozmiarze najbardziej zbliżonym do potrzeb. Bez względu na wybraną opcję warto pamiętać, że rozwiązań jest wiele i każdy z pewnością znajdzie najlepsze dla siebie.